Vai var ēst arbūzus ar sēklām? Vai tas ir kaitīgi? Kopš bērnības daudzi ir dzirdējuši, ka tas nav labi. Tāpēc noskaidrosim ekspertu viedokli šajā jautājumā.
Mīts par apendicītu un “asnu veidošanos” kuņģī
Viens no noturīgākajiem mītiem ir tas, ka norītas arbūzu sēklas var aizsprostot apendiksu un izraisīt iekaisumu. Šis apgalvojums ir absolūti nepamatots. Apendicīts ir aklās zarnas tārpveida apendiksa iekaisums, un, lai gan dažreiz apendiksā var nokļūt svešķermeņi, gadījumi, kad cēlonis ir arbūzu sēklas, ir ārkārtīgi reti.
Lielākā daļa norīto sēklu, tāpat kā citi nesagremojami augu valsts produkti, vienkārši iziet cauri gremošanas traktam un dabiski izvadās no organisma. Jūsu organisms labi tiek galā ar šāda veida “atkritumu” sagremošanu un izvadīšanu, tāpēc nav pamata uztraukties.
Vēl viens mīts, kas mūs biedēja bērnībā, bija tāds, ka, norijot sēklu, jūsu vēderā izaugs arbūzs! Arī šai idejai nav nekāda sakara ar realitāti. Sēklu dīgšanai nepieciešami noteikti apstākļi: gaisma, ūdens, siltums un, pats galvenais, augsne.
Cilvēka kuņģī, kur ir agresīva skāba vide un nav augsnes, sēklas nevar dīgt. Kuņģa sula ātri iznīcina sēklu ārējo apvalku, padarot tās nepiemērotas augšanai. Tāpēc varat būt droši, ka jūsu kuņģī nekas neuzdīgs.
Arbūzu sēklu ieguvumi labsajūtai
Patiesībā arbūzu sēklas ir ne tikai drošas, bet tām ir arī zināma uzturvērtība. Lai gan lielākā daļa cilvēku tās ignorē, dažās kultūrās tās tiek ēstas kā vērtīgs pārtikas produkts. Šie mazie tumšie dārgumi ir bagāti ar olbaltumvielām – tie satur ievērojamu daudzumu augu izcelsmes olbaltumvielu.
Tās ir arī veselīgo tauku avots, īpaši nepiesātināto taukskābju (omega-6), kas ir svarīgas sirds un smadzeņu labsajūtai. Neaizmirstiet par šķiedrvielām, kas veicina veselīgu gremošanu, palīdz regulēt cukura līmeni un ilgstoši nodrošina sāta sajūtu.
Tās satur arī vitamīnus un minerālvielas, piemēram, magniju, dzelzi, cinku, B vitamīnus (folātu) un antioksidantus. Lai iegūtu maksimālu labumu, sēklas ir jāsakošļā. Ja tās norij veselas, tās iziet cauri gremošanas traktam, neuzsūcot lielāko daļu uzturvielu.
Tās var žāvēt, grauzdēt (tāpat kā ķirbju sēklas) un ēst kā atsevišķu uzkodu vai pievienot salātiem vai smūtijiem.